1. Trouble logging in? Send a message with your username & email address for help.
    Dismiss Notice

Seventh Annual Beachcomber Music Awards Nominees Announced - VOTE NOW!

Discussion in 'Music and Nightlife' started by Teresa, Jan 24, 2015.

  1. Teresa

    Teresa SoWal Guide Staff Member

    Joined:
    Nov 15, 2004
    Messages:
    25,129
    Likes Received:
    2,368
    Location:
    South Walton, FL
    Vote Online Now!
    http://goo.gl/4slqo9


    The online survey will be open until 11:59 p.m., Feb. 4. Vote on local musicians and bands in many categories, best music venue, best music event, hall of fame...

    Celebrate local live music on Florida's Emerald Coast at Beachcomber Music Awards #7 2015 Show at AJ's Seafood & Oyster Bar in Destin on March 2.

    Congrats to the 2015 Nominees!!!

    MUSICIAN OF THE YEAR
    Chris Alvarado
    Dannica Lowery
    Ricky Stanfield
    Donnie Sundal

    BEST BAND
    Continuum
    The Helvetica Effect
    The Owsley Brothers
    Forrest Williams Band

    BEST SOLO ARTIST
    Chris Alvarado
    Chris Hayes
    Austin Jennings

    BEST MALE VOCALIST
    Austin Jennings
    Nic Turner
    Forrest Williams

    BEST FEMALE VOCALIST
    Season Ammons
    Dannica Lowery
    Gina Walker

    BEST DUO (New Category)
    Season Ammons & Allen Rayfield (The Wide Open)
    Coconut Radio
    Latitudes
    Schatzi + the String Boffin

    BEST GUITARIST
    Jim Hall (Dismal Creek)
    Scott Rockwood
    Forrest Williams

    BEST BASSIST
    Dub Bryant (Dismal Creek)
    Marcus DeGagne
    Tom Latenser

    BEST KEYBOARDIST
    Cheryl Jones
    Donnie Sundal
    Pherrel Williams

    BEST DRUMMER
    Fred Domulot (Village Brass Band, etc.)
    Charles Pagano (Cadillac Willy, etc.)
    John Reinlie (The Owsley Brothers)

    BEST HORN PLAYER
    Al Alvarado (Saxophone)
    Ben Johnson (Saxophone) (New Earth Army)
    Matt McCarty (Saxophone)

    BEST FIDDLE/VIOLIN PLAYER (New Category)
    Jessica Heit (Continuum)
    Sue Kittredge (Coconut Radio)
    Matt Miller
    Jamie Weis (Three Bean Soup)

    BEST HARMONICA PLAYER (New Category)
    Kenny Oliverio (Dread Clampitt)
    Allen Rayfield (The Wide Open)
    Jab Wilson

    BEST MANDOLIN PLAYER (New Category)
    Ben Parsons (Schatzi + the String Boffin)
    Balder Saunders (Dread Clampitt)
    Neil Sebree (Dismal Creek)

    BEST SINGER-SONGWRITER
    Season Ammons
    Austin Jennings
    Forrest Williams

    BEST ALTERNATIVE ARTIST
    Heritage
    Hotel Oscar
    Austin Jennings
    Owsley Brothers

    BEST AMERICANA ARTIST
    Season Ammons
    Chris & Gileah
    Dismal Creek
    Hotel Oscar

    BEST BLUEGRASS ARTIST (New Category)
    Dismal Creek
    Dread Clampitt
    Franko & Fiends

    BEST BLUES ARTIST
    Boukou Groove
    Joe Fingas
    Zack Rosicka

    BEST CHRISTIAN/GOSPEL ARTIST (New Category)
    Dismal Creek
    Faith Assembly All Pro Band & Choir
    Shoreline Church Band

    BEST COMEDY ARTIST
    Todd Gosser
    Bryan Kennedy
    The Red Rocket

    BEST COUNTRY ARTIST
    Season Ammons
    Dismal Creek
    Bryan Kennedy

    BEST COVER ARTIST
    Continuum
    Austin Jennings
    Latitudes
    Nic Turner

    BEST DANCE ARTIST
    Black Eyed Blonde
    Boukou Groove
    Heritage '

    BEST DJ
    DJ Nevian
    DJ Spinzy
    DJ Vladi

    BEST FOLK ARTIST (New Category)
    Continuum
    Dismal Creek
    Schatzi + the String Boffin

    BEST JAM BAND
    Cadillac Willy
    Heritage
    New Earth Army

    BEST JAZZ ARTIST
    Jones and Company
    Matt McCarty Quintet
    Village Brass Band

    BEST RAP/HIP HOP ARTIST
    Ray Keller
    Micky Mouth
    Strange Tang

    BEST R&B/SOUL ARTIST
    Boukou Groove
    DownBeat Classic Brass
    Shades of Blue

    BEST REGGAE ARTIST (New Category)
    Heritage
    Sway Jah Vu
    Tribe Zion

    BEST ROCK ARTIST
    The Helvetica Effect
    Hotel Oscar
    The Owsley Brothers

    ALBUM OF THE YEAR
    Chris & Gileah
    Continuum, Cover Up
    The Helvetica Effect, Calm Amongst the Chaos
    The Owsley Brothers, TOB

    BEST ORIGINAL SONG
    Tim Jackson, “Waltz Across Walton County”
    Schatzi + the String Boffin, “Creek Don’t Rise”
    Steenos, “Accidentally Drunk Again”

    BEST INSTRUMENTALIST (Not Covered in Other Categories)
    Isaac Eady (Various) (Hotel Oscar)
    Ben Parsons (Various) (Schatzi + the String Boffin)
    Ricky Stanfield (Banjo) (Dismal Creek)

    BEST LIVE MUSIC VENUE
    AJ’s Seafood & Oyster Bar, Destin
    Funky Blues Shack, Destin
    The Green Door, Fort Walton Beach
    The Red Bar, Grayton Beach

    BEST MUSIC EVENT OF 2014
    Destin Seafood Festival
    Okaloosa REVFest
    30A Songwriters Festival

    BEST MUSIC VIDEO
    Chris & Gileah, “Love on This Island”
    Continuum, “Cover Up”
    The Owsley Brothers, “Diamond in the Raw”

    HALL OF FAME
    (Individual or group that has made extraordinary contributions to the local music scene for a decade or more. Past honorees are Duke Bardwell, Jones and Company, Bill Garrett, Franko “Washboard” Jackson, Donnie Sundal and “Smilin’” Fritz Froeschner.)
    Pat Boone
    Phil Calhoun
    Jim Couch
    Dread Clampitt
     

Share This Page